« Ožujak 2024 »

Dobro došli u školsku knjižnicu

Na ovim stranicama možete pronaći sve važne informacije o školskoj knjižnici, lektiri, čitanju...

Stranice uređuje: Jasenka Marmilić, stručna suradnica knjižničarka mentorica

Knjižničarka:  Jasenka Marmilić - profesorica povijesti umjetnosti i komparativne književnosti i diplomirana knjižničarka

Telefon: 049/300-717, kućni 13
Telefax: 049  348 187
e-mail:   jasenka.marmilic@skole.hr

Radno vrijeme:

ponedjeljak, srijeda i svaki drugi petak od 7,30 – 13,30

Upisni list knjižnice br. K-401/1 iz Upisnika knjižnica (Ministarstvo kulture i medija RH).

UKRATKO O POVIJESTI KNJIŽNICE

Današnja osnovna škola sagrađena je 1964. godine, no početak školstva na ovim prostorima seže još u 1867. g. kada se na molbu župljana Konobe, kako se tada zvalo Petrovsko, osnovala ''Narodna učionica''. Godine 1972. škola dobiva današnji naziv – OŠ Antuna Mihanovića Petrovsko.

Razvojem školstva razvija se i knjižnica i knjižnična djelatnost. Školsku knjižnicu ustrojio je vlastelin iz Pretkovca, gospodin Veiser. Spomen zbirka sadrži nekoliko vrijednih primjeraka knjiga iz 19. stoljeća te svjedoči o postojanju knjižnice u školi. Inventarna knjiga počinje se voditi od 3.10.1970. g. kada je u nju upisana prva knjiga.

Lokacije knjižnice su se mijenjale: od kabineta u učionici za hrvatski jezik, prostora u prizemlju u kojem je bio smješten i ured stručne suradnice edukacijske rehabilitatorice, do samostalnog prostora u podrumu. U jesen 2007. g. adaptiran je novi, veći i funkcionalniji prostor, nabavljen je najnužniji namještaj i obogaćen knjižni fond.

U knjižnici su povremeno radili učitelji koji su tako popunjavali satnicu, a tek od 2004. g. škola zapošljava diplomiranog bibliotekara na pola radnog vremena.

Od tada pa do danas knjižnica ima jasan put razvoja od male školske knjižnice do suvremenog kulturnog i informacijskog središta škole koje nastoji odgovoriti svim zahtjevima suvremenog obrazovanja. Cjeloživotno učenje odražava se u školskoj knjižnici koja uspješno slijedi sve izazove na području IKT-a, novih paradigma poučavanja te kulturnog i javnog života škole i mjesta.