IZLET U LOVRAKOV KRAJ
Autor: JASENKA MARMILIĆ, 20. 5. 2013.

15. svibnja učenici 3. i 4. razreda iz Petrovskog i PO Slatina posjetili su Veliki Grđevac, rodno mjesto velikog dječjeg pisca - Mate Lovraka.

Nakon vožnje kroz Krapinsko-zagorsku, Zagrebačku i Bjelovarsko-bilogorsku županiju, učenici su posjetili osnovnu školu koja nosi ime Mate Lovraka. Tu se nalazi spomen-soba pisca poznatih dječjih romana Vlak u snijegu i Družba Pere Kvržice. Vidjeli su neke originalne Lovrakove rukopise, prva izdanja njegovih ostalih djela, neke sačuvane osobne predmete, a preko originalne stranice imenika iz vremena njegovog školovanja, upoznali su ga i kao đaka.

Posebno ih je razveselio posjet spomen-parku Mate  Lovraka gdje se nalazi muzejski primjerak vlaka iz njihovog prvog pročitanog romana te vodenica iz romana Družba Pere Kvržice.

Šetnjom kroz poučnu stazu Prijatelj prirode gdje raste oko sto vrsta biljaka i promatranjem godova na panju 140-godišnjeg hrasta, završili su posjet Velikom Grđevcu.

Kroz znamenitosti vezane uz poznatog pisca vodila ih je učiteljica razredne nastave iz OŠ Mate Lovraka, Ana Nakani.

Nakon Velikog Grđevca učenici su doputovali u najduže selo u Hrvatskoj, Veliku Pisanicu, rodno mjesto poznatog slikara Ede Murtića, gdje i danas stoji njegova rodna kuća. Mještani su učenicima priredili topao doček i počastili ih ručkom.

Zatim su učenici posjetili Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Nakani koje se bavi uzgojem velikog broja biljaka na ekološki način i proizvodnjom zdrave hrane. Vlasnica Terezija upoznala ih je na vrlo zanimljiv način s biljkama iz raznih krajeva svijeta i proizvodima koji od njih nastaju. Sve se završilo degustacijom zdrave hrane i igrom na igralištu mjesnog kluba ''Bilo''.

Oko organizacije boravka u Velikoj Pisanici uz učitelja Željka Tihavu i mještane, posebno se potrudio i načelnik općine gospodin Fredi Pali.

Posebno se zahvaljujemo gospodinu Ivanu Šanjugu, načelniku Općine Petrovsko i gospodinu Antunu Presečkom, vlasniku tvrtke Presečki d.o.o na sponzorstvu cjelokupnih troškova putovanja.