OSMAŠI U VUKOVARU
Autor: JASENKA MARMILIĆ, 27. 1. 2020.

Učenici su 8.a razreda zajedno sa svojom razrednicom i učiteljicom Hrvatskoga jezika Brankicom Matijašec te učiteljicom Povijesti Anicom Špiljak 21. – 22. siječnja 2020. godine realizirali dvodnevnu izvanučioničku nastavu u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“  koji sastavlja AZOO i MBRH.

Došavši u Vukovar, prvo su u Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar, u kojem su bili smješteni u hostelu „Dubrovnik“, sudjelovali na predavanjima pod nazivom Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Imali su priliku upoznati uzroke i tijek bitke za Vukovar te njezine posljedice kao i značenje te vrijednost Domovinskog rata.

Nakon ručka u restoranu „Istra“ posjetili su i uz stručno vodstvo razgledali Gradski muzej Vukovar te Muzej vučedolske kulture. Slobodno su vrijeme proveli u laganoj šetnji razgledavajući uži centar grada Vukovara te u Cinestaru na projekciji filma. Nakon večere za učenike je organizirano druženje u disku.

Drugi se dan boravak u Vukovaru nakon doručka nastavlja posjetom memorijalnih mjesta na području Vukovara. Uz stručno vodstvo posjećuju Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Mjesto sjećanja- Vukovarska bolnica 1991., izložbene prostore Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Velepromet, Borovo Commerce i crkvu sv. Filipa i Jakova.

Posjet Vukovaru završava Školom mira, u kojoj usvajaju stav poštivanja svih kultura i  ljudi te upoznaju važnost prihvaćanja različitosti i miran suživot, te kvizom znanja na kojem su učenici svih škola, koje su posjetile Vukovar u ova dva dana, odmjerili svoje znanje na temu Vukovara i Domovinskog rata. Za Osnovnu školu Antuna Mihanovića iz Petrovskog nastupili su Matija Hršak i Mateo Osredečki, postigli najbolji rezultat te osvojili prvo mjesto.

Obogaćeni novim znanjima, puni dojmova te ozbiljnog raspoloženja učenici su se vratili svojim kućama.

učiteljica voditeljica: Brankica Matijašec