BILI SMO NA ZAVRŠNICI PROJEKTA ''ČITAJMO ZAJEDNO, ČITAJMO NAGLAS: ZABORAVLJENE KNJIGE''
Autor: JASENKA MARMILIĆ, 30. 3. 2018.

28. ožujka učenici trećeg razreda matične škole bili su sa svojom učiteljicom Anom Puljek i knjižničarkom Jasenkom Marmilić na završnici projekta ''Čitajmo zajedno, čitajmo naglas: zaboravljene knjige'' u kinu Tuškanac u Zagrebu.

Ove se godine održao sedmi ciklus ovog nacionalnog projekta za poticanje čitanja. Sudjelovala je 51 škola iz cijele Hrvatske, a na samoj završnici bili su predstavnici 44 škole, među kojima su svoj rad na projektu predstavili i naši učenici. Na početku su nas pozdravili gđa Jasna Petek, dožupanica KZŽ, gđa Lidija Kralj, pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja, gđa Jasenka Auguštan-Pentek, gradonačelnica Zlatara, gđa Snježana Gernhart, voditeljica službe za razvoj kurikula i udžbenike u MZOŠ, gospodin Miroslav Mićanović, viši savjetnik iz AZOO, gospodin Marijan Posarić, ravnatelj OŠ Ante Kovačića Zlatar te gospodin Denis Vincek, knjižničar u zlatarskoj školi i koordinator projekta. Nakon uvodnih riječi slijedila je smotra prisutnih škola koje su raznim multimedijskim uradcima, ilustracijama, plesom, glumom, sviranjem i recitiranjem pokazale kako je izgledalo čitanje naglas u njihovim knjižnicama. Čitale su se različite knjige od svima poznatih poput ''Pipi Duge Čarape'' i ''Lažeš Melita'' do nekih davno zaboravljenih ali jednako vrijednih i lijepih knjiga. Učenici naše škole čitali su knjigu ''Priče mačke na grani'' Marcela Aymea. Na završnicu u Zagreb došli su svi, a na pozornici su knjigu predstavili Viktorija Herak, Nikola Belošević, Lovro Presečki i Karlo Kunštek. Uz plakat s ilustracijama koje su učenici nacrtali, naša hrabra četvorka upoznala je publiku s vrijednostima koje su naučili čitajući knjigu. Viktorija je bila obučena u prekrasan kostim slona-kokoši koji joj je izradila mama. Karlo je na kraju odsvirao veselu skladbu na harmonici. Nakon što je program završio, podijeljena su priznanja knjižničarkama, učiteljicama i učenicima koji su predstavili knjige na pozornici.

Unatoč priličnoj opsežnosti programa završnice projekta, učenici su uživali u izletu u Zagreb i druženju s ostalim učenicima. Bio je užitak sudjelovati u ovom projektu za poticanje čitanja, te ga planiramo nastaviti i iduće godine.

Hvala svim sudionicima projekta i roditeljima koji su ga podržali!